Сплайнове моделювання - це вид 3Д моделювання, при якому модель створюється за допомогою сплайнів (Сплайн - від англ. Spline - гнучке лекало, в 3D - це тривимірна крива). Лінії сплайнів задаються тривимірним набором контрольних точок в просторі, які і визначають гладкість кривої. Всі сплайни зводяться до каркасу сплайна, на основі якого вже буде створюватися огинаюча тривимірна геометрична поверхня.
Крім того, в моделюванні сплайна використовуються примітиви сплайнів (параметричні об'єкти, що використовуються для моделювання об'єкта). Базовими сплайновими примітивами є:
- Лінія (Line);
- Дуга (Arc);
- Спіраль (Helix).
- Окружність Circle (Circle);
- Кільце (Donut);
- Еліпс (Ellipse);
- Прямокутник (Rectangle);
- Багатокутник (NGon);
- Багатокутник у вигляді зірки (Star);
- Перетин (Section);
- Сплайновий текст (Text).
![Сплайнове моделювання Моделювання сплайнами, види моделювання, види 3Д моделювання, полігональне моделювання, моделювання сплайна, NURBS моделювання, полігон, текстура, полигональная сітка, полігональний об'єкт, точне моделювання об'єкта, високополігональні моделювання](https://koloro.ua/media/upload/images/blog/Vidy%203d%20modelirovaniya%20poligonalnoe%20splajnovoe-i-nurbs-modelirovanie/splaynovye_primitivy.jpg)
У різних програмах, що дозволяють працювати з сплайнами, є й інші більш складні об'єкти сплайнів. Перевага сплайнів об'єктів в тому, що вони володіють гнучкими настройками і завжди можна повернутися до зміни їх форми.
Сплайнове або полігональне моделювання?
![Види 3д моделювання Моделювання 3д об'єктів, види моделювання, види 3Д моделювання, полігональне моделювання, моделювання сплайна, NURBS моделювання, полігон, текстура, полигональная сітка, полігональний об'єкт, точне моделювання об'єкта, високополігональні моделювання](https://koloro.ua/media/upload/images/blog/Vidy%203d%20modelirovaniya%20poligonalnoe%20splajnovoe-i-nurbs-modelirovanie/3dmodelling.jpg)
Сплайнове моделювання - більш точне, і при масштабуванні (наближенні) якість об'єкта не змінюється. При сплайновому моделюванні форма глечика описується безліччю кривих по екватору кулі. Поверхню, побудовану за допомогою сплайнів можна масштабувати і виготовляти з такою точністю, яка необхідна і яку можна задати на етапі прототипирования.
Форми глечика, створені за допомогою полігонів, мають різну ступінь деталізації між площинами. Виріб з 260 полігонами має ступінь деталізації 35 градусів, з 520 полігонами - 25 градусів, з 1280 полігонами - 10 градусів між гранями. Незважаючи на те, що здалеку виріб здається гладким, а кількість полігонів більше 1000, при виготовленні такого об'єкта будуть невеликі шорсткості, оскільки навіть на маленькому об'єкті помітний кут в 10 градусів між площинами.
Полігональне і сплайнове моделювання можна порівняти за допомогою растрового і векторного зображень: векторне зображення можна масштабувати в будь-яких межах і його якість не буде губитися, а при збільшенні растрового зображення буде губитися якість ліній.
ОЧЕНЬ ПОЛЕЗНАЯ, ИНТЕРЕСНАЯ И АКТУАЛЬНАЯ ИНФОРМАЦИЯ!!!!
ОтветитьУдалить